• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  52370,747
  % 0,28
 • BIST 100
  %

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Nedir?

Borsa piyasalarının en temel yapı taşlarından birisi de spekülasyondur. Kısa vade içerisinde riskli yatırımlar yaparak yüksek oranda kar elde etme işlemi genel olarak spekülasyon olarak tanımlanmaktadır. Spekülasyon, piyasa koşullarını iyi bir şekilde değerlendiren kişinin yaptığı işlem olarak da bilinmektedir. Bu kişiler, geleceğe yönelik fiyat tahminlerinde bulunur. Belirli riskleri göze alan bu kişiler, aldığı riskler sonucunda oldukça güzel gelirler elde ederler. TDK’ye göre spekülasyonun çevirisi vurgunculuktur. Ancak; tüm dünyada kabul görmüş olup yasal olarak yürütülen bir işlem olduğunu da belirtmek isteriz.

Spekülasyon acemi yatırımcılar için oldukça risklidir. Ancak borsa içerisinde deneyimli olan kişiler, doğru adımlar atarak kısa süre içerisinde oldukça güzel elde ederler. Fiyat değişimlerinden faydalanan bu kişiler daha çok bilgi ve tecrübelerini konuşturmaktadırlar. Spekülasyonun borsaya hem artı hem de eksi yönleri bulunduğu düşünülmektedir.

Spekülasyon Ne Demektir?

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Nedir?

Hisse ya da borsa piyasalarının gelecekte değerlenip değerlenmeyeceğini tahmin edebiliyorsanız iyi bir spekülatör olabilirsiniz. Bu kişiler yaptığı analizler sonucunda düşük fiyattan hisseler toplayarak yükseldiğinde satarak büyük kazançlar elde ederler. Her zaman kazanç elde edecekler diye bir kural yoktur. Biraz önce de belirttiğimiz üzere özellikle acemi yatırımcılar spekülasyon yapmaya kalktıklarında tüm sermayelerinden olma gibi durumları da söz konusudur. Bu gibi olayları göz önüne olarak piyasadaki tüm riski üstlenebileceğinizi düşünüyorsanız sizler de bu alana yatırımcı olarak girebilirsiniz.

İstikrar Sağlayıcı

Doğru kişilerce yapılan spekülasyon piyasalardaki aşırı dalgalanmayı önlemektedir. Bu işlemler piyasalarda istikrarı sağlamak adına oldukça iyi olmaktadır. Ancak spekülasyonun piyasalarda istikrar sağladığını düşünen kişi sayısı oldukça azdır.

Örneğin; Spekülatörler, altının düştüğü dönemlerde yeniden yükseleceğini bildiği için alım yapar. Bu dönemde alım olduğu için altın daha fazla düşmeyecek. Bu durum altının güncel değer sahibi olmasına da katkı sağmaktadır.

İstikrar Bozucu

Spekülatörler tarafından yapılan çalışmaların fiyatlarda düzen değilde gereğinden fazla düzensizliğe neden olduğunu düşünen birçok kişi bulunmaktadır. Hatta bu kişiler tarafından yapılan bazı işlemlerin fiyatlardaki dalgalanmayı daha da artırdığı dahi düşünülmektedir.

Örneğin altın dünyanın en kazançlı yatırım araçlarından birisi olarak bilinir. Altının yükseliş göstereceğini düşünen birçok kişi yaptığı altın alımları ile altı piyasasının yükseleceğini düşünür. Oysa; o dönemlerde spekülatörler tarafından yapılan farklı bir öneri nedeni ile altın piyasasında hiç yükseliş meydana gelmemektedir.

Spekülatör Kime Denir?

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Nedir?

Piyasalar içerisinde spekülatif işlem yapan her birey spekülatör olarak adlandırılmaktadır. Bu kişilerin işlem piyasaları ve borsa hakkındaki bilgi ve tecrübeleri oldukça yüksektir. Piyasalardaki tüm riskleri göze alan bu kişiler, bu riskleri göze alarak gelir elde etmeyi hedeflerler. Bu kişilerin yapmış oldukları tüm alım ve satın işlemlerinde daima zarar etme durumu bulunmaktadır. Spekülatörlerin başarılı olmasındaki ana etmen piyasayı iyi yorumlamaları ve iyi bir gelecek tahminleridir.

Spekülatör olmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Bu kişiler borsaların en önemli, en güçlü kişilerindedir. Bu kişiler derslerine çok iyi çalışarak öncelikler piyasayı bütünü ile inceleyerek muhtemel gelişmeleri önceden tahmin ederler. Bu kişilerin gelecek konusundaki tahminleri asla ama asla boş değildir. Bu kadar doğru ve güçlü tahminlerde bulunmalarının sebebi iyi bir deneyime sahip olmalarıdır.

Dünyanın bu zamana kadar görmüş olduğu en iyi spekülatörü George Soros olduğunu görüyoruz. Bu kişi özellikle 1992 yılında meydana gelen Kara Çarşamba ekonomik krizini önceden tahmin ederek borsada 1 günde 1 milyardan fazla dolar kazanmıştır. İsmi günümüzde dahi İngiliz Bankalarını soyan isim olarak anılmaktadır.

YORUMLAR YAZ
 • Manipülasyon Nedir? – Borsa Boğası4 ay önce
 • […] manipülasyonun Türkçesi para dolandırıcılığıdır. Birçok kişi manipülasyon işlemi ile spekülasyon işlemini bir birisi ile karıştırmaktadır. Manipülasyon Nedir? konusunda ayrıntılı […]