• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  52407,629
  % -0,01
 • BIST 100
  %

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon Nedir?

Yatırım piyasalarına birtakım müdahaleler ederek para kazanma olayına manipülasyon adı verilmektedir. Kesinlikle yapılması bir suç olan manipülasyon çeşitli hileler ile yapılmaktadır. Sermaye piyasası içerisinde bu tarz müdahaleler yapmanın cezası hapis ve para cezasıdır. Dilimize Fransızcadan geçen manipülasyonun Türkçesi para dolandırıcılığıdır. Birçok kişi manipülasyon işlemi ile spekülasyon işlemini bir birisi ile karıştırmaktadır. Manipülasyon Nedir? konusunda ayrıntılı detaylara geçecek olursak;

Manipülasyon Ne Demek?

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon, bir insanı kandırarak herhangi bir menkul almaya, satmaya yönelik davranışlar göstermek manipülasyonun en basit tanımlarından birisidir. Aynı zamanda menkul kıymet piyasasına müdahale eden bu insanlar arz ve talep durumunun birbirine girmesine de neden olmaktadır.

Tekrardan kısa bir tanım yapacak olursak serbest piyasa ve fiyatlarına doğrudan müdahale etmek, insanları kandırarak istedikleri bir şekilde yönlendiren kişi manipülatör olarak gösterilmektedir.  Manipülasyonun türleri hakkında da bilgi verecek olursak;

Manipülasyon Türleri

Hem yatırımcıları hem de menkul kıymet piyasasını olumsuz etkileyen manipülatif işlemler yasal olarak kesinlikle yasaktır. Ancak; tüm riskleri göze alarak piyasada manipülasyon işlemler yaparak bu işlemleri 2 farklı şekilde yapmaktadır.

İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı

İşlem bazlı manipülasyon yapan kişiler, insanların alım ve satım emirlerini engelleyerek kendi istediği piyasaya yönelmelerine neden olmaktadır. Görüştüğü kişilere resmen hayal satan bu kişiler, yatırımları istedikleri yöne çevirerek bunlar üzerinden gelir elde etmektedirler. Manipülasyonlara maruz kalan kişiler bir gece tüm yatırım ve parasını kaybederek piyasalardan yok olacaktır. Bu tarz kişiler yüzünden insanların piyasalara olan güveni tamamen kaybolmaktadır.

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon Nedir?

İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığında çok klasik yöntemler kullanılmaktadır. Yatırımcı taraf ile iletişime geçen kişiler, kazanç getirecek vadi ile istediği işlemlere yönelimler göstermelerini ister. Bu yöntemin suç olmadığı düşünülse de doğrudan zarar ettirici bir işlem olmasından dolayı bir suç olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgi Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı

Bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığının her yıl giderek artması sonucunda Sermaye Piyasası bir kanun çıkartarak bu durumun önüne geçmeye çalışmıştır. İlgili kanun içerisinde “yatırımcılarının kararlarını etkilemek, menkul kıymetlerin ve piyasa araçlarının değerlerini, fiyatlarını yalan, yanlış ve yanıltıcı olarak beyan etmek suç olarak belirtilmiştir. Hatta söylenti çıkarmak, bu konular hakkında yorum yapmak ve rapor hazırlamak dahi suça ortak olmak için yeterlidir.

Yatırım araçları üzerine hazırlanan bazı yazılarda fiyat ve değerlerin yalan olma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak gerçeklik payı olan yazı ve videolar ile de karşılaşmak mümkündür. Bilgiler doğru olsa bile sunuş şekli, yorumlama tarzı eğer yanlışa sürüklüyorsa yine bu durum suça girmektedir.

Manipülatör Kime Nedir?

Manipülatif işlemlerde bulunan yatırımcıların tüm sermayelerine göz koyan kişiler manipülatör olarak adlandırılmaktadır. Sermaye Piyasası Kanuna göre bu tarz işlemler yapan her kim olursa olsun suçludur. Genel olarak yaptıkları tek şey yatırımcı ve piyasayı yalan, yanlış ve yanıltıcı bilgiler ile doldurarak hilelere başvuran kişiler manipülatör olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler genel olarak piyasaya yeni giriş yapmış acemi ve küçük sermayeli yatırımcılara göz dikmektedir.

Yatırımcıların Manipülasyona Karşı Dikkat Etmesi Gerekenler

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon Nedir?

Borsa yatırımcısı olmayan karar veren kişilerin her ne olursa olsun iyi bir eğitim almaları gerekmektedir. Borsaya Giriş yazımız içerisinde alınması gereken eğitim ve bilgiler hakkında az da olsa bilgi vermeye çalıştık. Kendisine özel taktikler ve yatırım stratejisi oluşturan kişiler manipülasyonlara asla maruz kalmaz.  Her ne olursa olsun dışarıdan gelen fikir ve önerilere kulak asmayınız. İşlem yapacağınız araçları kendiniz belirlemeli, kendi yatırım kararınızı kendiniz oluşturmalısınız. Aksi halde manipülasyon kurbanı olarak tüm yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz.