• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  52339,541
  % 0,40
 • BIST 100
  %

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsa, doğru işlemler yapıldığında yatırımcılara büyük oranda paralar kazandırmaktadır. Birikim sahibi her yatırımcının borsadaki tek hedefi bellidir, para kazanmak! Ancak yatırımcılar borsanın kaybetmeye de uygun bir alan olduğunu akıllarından çıkarıyor. Bu durum da tüm birikimlerin saniyeler içerisinde ortadan yok olmasına neden oluyor. Bu yazımızda Borsada en sık yapılan 10 hata üzerine konuşacağız.

Borsanın Ne Olduğunu Öğrenmeden Hareket Etmek

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsada büyük paralar döndüğünü bilen birçok kişi borsa yatırımcısı olmaya kara veriyor. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de aslında tam bu noktada başlıyor. Kimse yatırım yapmadan önce borsanın ne olduğunu, yatırımların nasıl yapıldığını araştırmıyor. Bu durum da büyük kayıpların meydana gelmesine neden oluyor.

Yatırım Amacı Belirlememek

Yapılan en büyük hatalardan birisi de kişinin kendisine bir yatırım amacı belirlememesidir. Borsadaki tek amacınız asla para kazanmak olmamalıdır. Kendinize bir hedef belirleyerek bu parayı nasıl kazanacağınızı sorgulamalısınız. Borsaya yatıracağınız parayı hangi işlemlerde kullanacağınızı belirlemeli, daha sonrasında hangi işlemlerde ne kadar kar elde edeceğinizi belirlemelisiniz. Planlı hareket etmek borsada sizlere kazanç getirir.

Neye Yatırım Yapacağını Bilmemek

Borsa denildiğinde birçok kişinin aklına sadece hisse senedi alımı ve satımı gelir. Oysa; Borsa İstanbul içerisine baktığımızda birçok pazar ve piyasanın olduğunu görebilirsiniz. Bono, emtia, tahvil gibi birçok yatırım yapabileceğiniz alan bulunmaktadır.

Tüm Yatırımı Tek Bir Enstrümana Yatırma

Borsa da yapabileceğiniz en büyük hata tüm birikimlerinizi tek bir enstrümana yatırmak olacaktır. Herhangi bir risk veya olumsuz durumda tüm birikiminizi kaybedebilirsiniz. Birimlerinizi hisse senedi, devlet tahvilleri, bono gibi pazarlarda dağıtarak riski minimuma indirin.

Kendi Yolunu Çizmemek

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsada kendi yolunu çizmeyen bir yatırımcının asla başarıya ulaşamadığını söyleyebiliriz. Başka yatırımcıları taklit ederek sadece bir yere kadar ilerlersiniz. Ondan sonrasında daima kayıplar yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Borsa yatırımcısının kendi yolunu çizmesi ancak iyi bir eğitim ile sağlanmaktadır.

Başkalarına Kulak Vermek

Dünyanın en ünlü borsa yatırımcıları bile fikirlerini paylaşırken kendilerine kulak vermemelerini istiyor. Aslında bu madde yukarıda dile getirdiklerimizin bir özeti gibi. Onun, bunun ne söylediğine bakmadan kendi yolunuzu kendiniz çizmeniz gerekiyor. Ancak bu sayede borsada ciddi derecelerde para kazanabilirsiniz.

Sakin ve Sabırlı Olmamak

Borsada yatırımlar yaparken psikolojik olarak sağlam bir duruşa sahip olmanız gerekiyor. Biliyorsunuz ki borsada para fiyat değişikliklerinden kazanılıyor. Bu değişiklikler sırasında panik olursanız asla doğru yatırımları gerçekleştiremezsiniz. Heyecan ve panik acemi borsa yatırımcılarının bir an önce kurtulması gereken duygularından birisidir.

Analizleri Önemsememek

Sizlere kendi yolunuzu çizmeniz gerektiğini dile getirmiştik. Bu yolu çizerken kaynak olarak kullanacağınız tek şey analizler olmalıdır. Analizler, sizlere alım ve satım yapacağınız pazarlar hakkında bilgiler verir. Risk noktalarını pozisyonlara hangi seviyeden giriş yapacağınızı bu analizler ile karar verirsiniz. Analizler genelde birçok kişiye karışık geldiği için gereksiz görülür.

Piyasaların Dilini Anlamamak

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsada En Sık Yapılan 10 Hata

Borsa yatırımcısı olmaya karar verdiğiniz an işler sizler için bambaşka bir boyuta gelecektir. Bu aşamadan itibaren artık televizyon ve bilgisayar ekranları sizler için vazgeçilmez hale gelecektir. Piyasada meydana gelen her değişikliği takip etmeniz haberler olacaktır. Her borsa yatırımcısı gibi sizlerin de takip ettiği haber kaynakları olmalıdır. Bu haber kaynakları tarafından iletilen bilgileri tam anlamamak sizlere binlerce lira kaybettirecektir.

Bilinmeyen Alanlara Yatırım Yapmak

Bir hisse senedinin sürekli para kazandırıyor olması sürekli o alana gireceğiniz anlamına gelmiyor. Kazanç getiren hisse senedinin sektörü hakkında bilginiz yoksa yatırımınızda zarar elde etme durumunuz da bulunmaktadır. Bilginizin olmadığı sektörlerdeki hisse senetlerine ne olursa olsun yatırım yapmaktan kaçının. Bu hususlar size borsa da altın kazançlar getirecektir.